środa, 7 maja 2008

Pająki sieciowe

Pisze znowu o pająkach, ale tym razem będę pisała o pająkach które plecą sieć.

Pająki sieciowe to:

Tylko nieliczne stworzenia budują pułapki, w które chwytają zdobycz. Do najbardziej znanych należą pająki sieciowe, które konstruują sieci często widywane w domach i ogrodach. Na całym świecie występuje ponad 2500 gatunków takich pająków. Do budowy sieci wykorzystują dwa rodzaje przędzy, wydzielanej przez gruczoły w tylnej części odwłoka. Przędza wydostaje się na zewnątrz przez szczelinowate otwory drobnych brodawek przędnych, umiejscowionych na końcu odwłoka. Jeden rodzaj przędzy zastyga w twardą, niekleistą nitkę; druga, lepka przędza tworzy środkową część sieci. Kiedy sieć jest gotowa, pająk czeka w pobliżu jej środka albo ukrywa się nieopodal, połączony z siecią za pośrednictwem nitki alarmowej, Dzięki niej pająk wyczuwa każdy ruch czy drgnienie siatki. Kiedy owad przyklei się do środkowej części sieci, pająk spada na niego, kąsa i owija pasmami przędzy, by uniemożliwić mu ucieczkę.

Konstruowanie sieci.
Najpierw pająk tworzy rusztowanie z mocnych nielepiących się nici, solidnie przymocowanych do pobliskich roślin lub innych podpór. Rozpina promieniście osnowę, a następnie przędzie tymczasową spirale o luźnym wątku. Po takim solidnym fundamencie pająk wchodzi do środka, przędąc lepką spirale do chwytania ofiary i usuwając spirale tymczasową. Cała praca trwa niecałą godzinę; pająk może co noc budować nową sieć.

Tekst napisałam własnoręcznie z książki ''Encyklopedia zwierząt'' wydawnictwo>DEBIT<



wtorek, 6 maja 2008

Pająki - Obrzydlistwo! Część druga.

Cześć dzisiaj piszę o innych pająkach myślę że wam ten post się spodoba. Dzisiejszymi klientami są: Pająk porostobarwy, Kwietnik i Ptasznik.

Pająk prostobarwny: Marmurkowe ubarwienie zapewnia mu kamuflaż na pokrytej porostami korze drzew. Dodatkowo kępki drobnych włosków na nogach rozpraszają cień zwierzęcia, który mógłby zdradzić jego obecność. Kiedy pająk wyczuwa zbliżającego się wroga, rozpłaszcza się na korze drzewa i staje się jeszcze mniej widoczny.
Rodzina: sparassidae
Wymiar: 0, 9-3 cm długości.
Liczba gatunków: 1000

Kwietnik: Przemieszcza się bokiem, podobnie jak krab. Nie buduje sieci; mniejsze samce czasem nitkami spętują samicę przed kopulacją. Niektóre gatunki z tego rodzaju są ciemnobrązowe lub czarne; te, które polują na kwiatach, mają żywe ubarwienie, dopasowane do kolo0ru płatków.
Rodzina: thomisidae
Wymiar: 0, 15-0, 9 cm długości.
Liczba gatunków: 3000

Ptasznik: Ptaszniki należą do największych pająków, rozpiętość ich nóg sięga 20 cm. Większość spędza dzień w ukryciu, a nocą poluje na owady i inne drobne stworzenia, które zabijają trującym ukąszeniem. Niegroźne dla ludzi, zyskują popularność w domowej hodowli. Tubylcy chwytają ich tak wiele na eksport, że wkrótce w naturze mogą stać się bardzo rzadkie.
Rodzina: theraphosidae
Wymiar: do 9 cm długości.
Liczba gatunków: 300

Tekst napisałam własnoręcznie z książki ''Encyklopedia zwierząt'' wydawnictwo>DEBIT<

sobota, 3 maja 2008

Pająki -Obrzydlistwo!

Rzecz jasna że nie lubię pająków(nawet nienawidzę) ale tagżę jak wiecie chcę żeby mój blog był jako tako encyklopedią dlatego muszę pisać o wszystkim!!!

Pierwszy pająk to ''Czarna wdowa''. Samica czarnej wdowy ma na tylnych nogach grzebieniowate szczecinki, które wykorzystuje do zarzucania pasm nici na ofiarę. Jej ukąszenie może być śmiertelne, a kropla jadu ma silniejsze działanie niż ta sama ilość jadu grzechotnika. Samiec nie jest groźny.
rodzina: theridiidae
wymiar: do 1,2 cm długości.
liczba gatunków: 2500
Drugi pająk to: ''Pająk rysi''. Ten szybki, aktywny myśliwy nie buduje sieci, ale ściga potencjalną zdobycz wśród roślin. Ma dobry wzrok, bardzo pomocny w wypatrywaniu zdobyczy. Zielone ubarwienie pomaga mu kamuflować się, kiedy siedzi na liściach. Samica tka z przędz kokon jajowych, a następnie przytwierdza go do roślin.
rodzina: oxyopidae.
wymiar: 0,3-1,5 cm długości.
liczba gatunków: 500
Trzeci pająk to ''Pająk wilkołak'' Ten pająk zarzuca swą sieć na ofiarę. Tworzy niewielką, ale bardzo mocną pajęczynę z wyjątkowo kleistych nitek, otoczonych ramą z suchej przędzy. Kiedy pułapka jest gotowa, pająk zwisa z gałązki na jedwabnych pasmach, trzymając sieć w czterech przednich nogach. Kiedy nadlatuje owad łowca rozciąga sieć szeroko, tak że ofiara sama do niej wpada. Pająk szybko obwiązuje zdobycz siecią, odciąga ją na bok i zjada.

PAJĄKI

Większość pająków jest nie szkodliwa. Tylko nieliczne mają jad, który może zagrozić człowiekowi. Pająki są pożyteczne, ponieważ kontrolują liczebność owadów-wszystkie są drapieżnikami, a ich ofiarą padają głównie drobne owady. Tylko niektóre rekordowo duże gatunki, np. ptasznik potrafią upolować większe zwierzęta, jak niewielkie ptaki czy ssaki. Każdy pająk ma na końcu odwłoka specjalne, wytwarzające nić gruczoły, ale nie każdy buduje sieci. Jedwabna nitka niektórym gatunkom służy do wyściełania podziemnych norek, innym do konstruowania pułapek i chwytania zdobyczy. Młode pająki rozpościerają długie pasma nici niczym paralotnie, na których przemieszczają się w poszukiwaniu nowego terytorium.

Nie wiem dlaczego chłopcy lubią pająki jaszczurki i tak dalej, ale to tak samo dlaczego my lubimy koniki, lalki i księżniczki? Moja mama i brat dopytywali się czemu piszę o PAJĄKACH odpowiedź u góry:)
Tekst napisałam własnoręcznie na podstawie książki ''Encyklopedia zwierząt'' wydawnictwo DEBIT.