Pierwszy pająk to ''Czarna wdowa''. Samica czarnej wdowy ma na tylnych nogach grzebieniowate szczecinki, które wykorzystuje do zarzucania pasm nici na ofiarę. Jej ukąszenie może być śmiertelne, a kropla jadu ma silniejsze działanie niż ta sama ilość jadu grzechotnika. Samiec nie jest groźny.
rodzina: theridiidae
wymiar: do 1,2 cm długości.
liczba gatunków: 2500
Drugi pająk to: ''Pająk rysi''. Ten szybki, aktywny myśliwy nie buduje sieci, ale ściga potencjalną zdobycz wśród roślin. Ma dobry wzrok, bardzo pomocny w wypatrywaniu zdobyczy. Zielone ubarwienie pomaga mu kamuflować się, kiedy siedzi na liściach. Samica tka z przędz kokon jajowych, a następnie przytwierdza go do roślin.
rodzina: oxyopidae.
wymiar: 0,3-1,5 cm długości.
liczba gatunków: 500
Trzeci pająk to ''Pająk wilkołak'' Ten pająk zarzuca swą sieć na ofiarę. Tworzy niewielką, ale bardzo mocną pajęczynę z wyjątkowo kleistych nitek, otoczonych ramą z suchej przędzy. Kiedy pułapka jest gotowa, pająk zwisa z gałązki na jedwabnych pasmach, trzymając sieć w czterech przednich nogach. Kiedy nadlatuje owad łowca rozciąga sieć szeroko, tak że ofiara sama do niej wpada. Pająk szybko obwiązuje zdobycz siecią, odciąga ją na bok i zjada.
PAJĄKI
Większość pająków jest nie szkodliwa. Tylko nieliczne mają jad, który może zagrozić człowiekowi. Pająki są pożyteczne, ponieważ kontrolują liczebność owadów-wszystkie są drapieżnikami, a ich ofiarą padają głównie drobne owady. Tylko niektóre rekordowo duże gatunki, np. ptasznik potrafią upolować większe zwierzęta, jak niewielkie ptaki czy ssaki. Każdy pająk ma na końcu odwłoka specjalne, wytwarzające nić gruczoły, ale nie każdy buduje sieci. Jedwabna nitka niektórym gatunkom służy do wyściełania podziemnych norek, innym do konstruowania pułapek i chwytania zdobyczy. Młode pająki rozpościerają długie pasma nici niczym paralotnie, na których przemieszczają się w poszukiwaniu nowego terytorium.
Nie wiem dlaczego chłopcy lubią pająki jaszczurki i tak dalej, ale to tak samo dlaczego my lubimy koniki, lalki i księżniczki? Moja mama i brat dopytywali się czemu piszę o PAJĄKACH odpowiedź u góry:)
Tekst napisałam własnoręcznie na podstawie książki ''Encyklopedia zwierząt'' wydawnictwo DEBIT.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz