poniedziałek, 11 maja 2009

Koty

Każdy się zgodzi że koty chodzą własnymi ścieżkami. Nawet jeżeli kot mieszka z nami kilka lat, nie możemy powiedzieć że on jest nasz i tylko nasz! Bo tak naprawdę kot jest właścicielem siebie samego. Dzisiaj post właśnie o nich:


Na początek:
"Udomowienie kota rozpoczeło się na Bliskim Wschodzie około dziewięciu tysięcy lat temu. Na przestrzeni wieków losy kotów były bardzo różne: czczono je w starożytnym Egipcie i powszechnie prześladowano i tępiono jako wcielenie diabła w średniowieczniej Europie. Pod koniec epoki odrodzenia zaczęto doceniać znaczenie kotów, na co niemały wpływ miały ich umiejętności wyłapywania szkodników, zarówno w domostwach jak i na statkach."


Budowa kota
"Wszystkie koty domowe mają podobną wielkość i wygląd. Pojedyncze cechy, takie jak kształt głowy i długość włosa, mogą się znacznie różnić, szczególnie w odrębie ras, które zostały stworzone poprzez wielopokoleniową hodowlę selektywną. Miała ona na celu dostosowanie wyglądu kota do standardów wymaganych przez kluby i federacje zrzeszające hodowców kotów rasowych."

Zmysł i Instynkt
" Mimo iż koty domowe zachowały wiele cech przypisywanych ich dzikim krewnym, proces przystosowania się do życia z człowiekiem znacznie zmienił ich zachowanie. Koty żyjące na wolności w algromelacjach miejskich są, podobnie jak ludzie, zmuszone do współżycia zx innymi przedstawicielami swego gatunku na nienaturalnie małym dla tych zwierząt środowisku."


Kocia Drzemka
Koty, zwłaszcza młode, mogą przespać trzy czwarte dnia.


Polowanie
Wprawdzie koty rodzą się z naturalnym instynktem łowieckim, jednak pewnych umiejętności muszą nauczyć się same. Już jako kocięta pilnie obserwują swoją matkę i innę koty, a zdobyte umiejętnośći ćwiczą do perfekcji.


Widzenie w Ciemnościach
Oko kota jest wyposażone w dotatkową warstwę lustrzanych komórek.
To wyjątkowe przystosowanie do nocnego widzenia, umożliwia kotu dostrzeganie przedmiotów nawet w najbardziej nikłym świetle.


Mycie
Koty starannie dbają o swoją higienę. Codzienna pielęgnacja futra polega na jego myciu szorstkim językiem, który usuwa wypadające włosy. Jednak połknięcie dużej ilości włos€w może spowodować wymioty. Pamiętajmy więc o szczotkowaniu kota!


Koty i Kocięta
Wygląd kociąt często różni się od wyglądu kotów dorosłych; ocena miotu pod względem przydatności wystawowej jest trudna z uwagi na fakt, że rozwój futra i umaszczenia może trwać nawet kilka lat, podczas gdy kocięta trafiają do nowego właściciela w wieku około dwunastu tygodni. W przypadku kotów rasowych jest to ważne ze względu na to, aby kocięta były poprawnie zajerestrowane we właściwym stowarzyszeniu.


Odsadzenie kociąt od matki
Wprawdzie kocięta mogą jeść samodzielnie już po trzech tygodniach od prżyjścia na świat, ale całkowitą niezależność osiągają dopiero po skończeniu dwóch-trzach miesięcy życia.




 Zmiana Ubarwienia
Futro dorosłego kota(u góry)
jest znacznie ciemniejsze niż u młodego.

Rozwój Ras
Hodowla selektywna kotów trwa od około wieku; wcześniej nikt nie podejmował prób ustalenia standardów, według których można by oceniać koty na wystawach. Obecnie są one formułowane przez stowarzszyszenia i federacje.

Syjamskie

Od czasu, gdy pierwsze koty syjamskie zostały sprowadzone do Wielkiej Brytani w latach osiemdziesiątych x1x wieku, ich pokrój uległ znacznym zmianą.




WYBÓR KOTA
Jeżeli decyzja o zakupie kota została już podjęta, nadszedł czas na wybór rasy. Koty nierasowe można zdobyć znacznie łatwiej niż koty rasowe. Koty nierasowe można przygarnoć z dworu lub z shroniska. Jeżeli wybór padł jednak na kota rasowego, znalezienie może się okazać znacznie trudniejsze, szczególnie jeśli dotyczy jednej z rzadkich i pożądanych ras.

Kot Rasowy
Kota rasowego najlepiej kupować bazpośrednio u hodowcy lub poprzez jeden z oddziałów Stowarzyszenia Hodowców Kotów Rasowych w Poslse.
Szukając kota określonej rasy, najlepiej wybrać się na wystawę, gdzie ptrezentowane są najlepsze i niestety najdrosze okazy.

Wybór kota lub kocięta
1. ZACHOWANIE
Przy wyborze kota należy zwrócić uwagę na jego zachowanie: czy jest czujny, wesoły, czy ma apetyt i nie poji się dotyku.
2. FUTRO
Powinno być błyszczące, skóra zaś czysta. Ciemne plamki pomiędzy włosami oznaczają że kot ma pchły, co z regóły oznacza że ma tagże robaki.
3.USZY I OCZY
Uszy powinny być czyste i bez wosku. Trzecia powieka nie może nachodzić na oko; w kąciku oczu nie może pojawić się żadna wydzielina.
4. WYBÓR
Wskazane jest, aby kocie zostało zbadane przez lekarza weterynajnii - tuż lub po zakupie. Poprzedni właściciel lub hodowca powinien przygotować książeczke zdrowia oraz rodowód.


KOTY DŁUGOWŁOSE
Perskie

Te wytworne i pełne gracji koty są popularne w Wielkiej Brytanii już od czasów wiktoriańskich. Ich futro może mieć różne kolory, ale ogólny wygląd uległ istotnym zmianom od czasów, gdy po raza pierwszy pojawiły się na wystawach.

BIAŁY POMARAŃCZOWOOKI
OPIS - Dosyć duże koty o charakterystycznej krępej sylwetce oraz białym, długim i gęstym futrze. U kociąt niekiedy występują ciemne plamy na głowie, którę wraz z wiekiem kota powinny znikać.

Oczy ciemnopomarańczowe lub miedziane. Odmiana o pomarańczowych oczach jest rezultatem kolejnych kojarzeń z czarnymi, niebieskimi oraz kremowymi persami. W Wielkiej Brytanii białe persy pomarańczowookie 
i niebieskookie zostały zaliczone do dwóch osobnych odmian barwnych dopiero w roku 1938.


RUDY
OPIS - Najbardziej pożądane jest ubarwienie czerwone, bez widocznych białych włosów. Rysunek tabby na futrze kociąt zanika wraz z wiekiem.
Ciekawostka - Często kotki szylkretowe rodzą pięknie wybarwione rude kocięta.


NIEBIESKI
OPIS - Rysunek tabby jest często widoczny na futrze u kociąt. Te z dobrze zaznaczonym pręgowaniem, są jako dorosłe najlepiej ubarwione.
Ciekawostka - Większość kotów o niebieskim futrze pochodzi z Rosji i Persji, oraz innych sąsiednich krajów.


CZEKOLADOWY
Opis - Głównym celem hodowców było uzyskanie kotów o jednolitym, czekoladowobrązowym umaszczeniu, bez żadnych rysunków na futrze.
Ciekawostka - Skojarzenie persów z hawanną spowodowało wydłużenie trważy i znaczne powiększenie uszu, co wyelimentowało poprzes selekcję hodowlaną.



Birbańskie
"W dawnych czasach, jak głosi legenda, śnieżnobiały kot Sinh mieszkał w świątyni w Lao-Tsun położył łapy na ciele głównego kapłana Mun-Ha, zabitego przez zabójców. Gdy to uczynił, białe futro stało się złocistę, łapy zaś pozostały białe. Noghi i Pyszczek, uszy i ogon nabrały koloru ziemi, a żółte oczy stały się niebieskie. Zmieniło się także ubarwienie innych kotów przebywających w świątyni. Od tamtych cvzasów koty te uważano za święte..."

KREMOWY
Opis - Futro pokrywające tułów jest białe z delikatnym złotym odcieniem. Znaczenia są kremowe. U dojrzałych kotów kolor maski rozchodzi sięna całą twarz, włącznie z poduszeczkami wąsów.


NIEBIESKI
Opis - Lodowobiałe futro na tułowiu kontraksuje z niebieskim znaczeniami point.
Ciekawostka - Oczy powinny być ciemnoniebieskie.


TURECKIE ANGORY
Turecka angora powstała w wyniku celowych selekcji i wywodzi się od persa. Niezwykła jednak popularność tego drugiego sprawiła, że turecka angorą zainteresowano się ponownie dopiero w latach 50tych XX w., stąd też do wystaw czempionów dopuszczony został w Stanach dopiero w latach 70tych, w Europie, pod koniec lat 80tych. Nazwa kota turecka angora wywodzi się od stolicy jego ojczyzny - Ankary. 

Turecka angora, to kot o długim, wysmukłym ciele, średniej wielkości. Głowa stożkowata, oczy duże, uszy długie i ostro zakończone. Tureckie angory posiadają charakterystyczny długi i gęsty ogon. 


Tureckie angory lubią towarzystwo, są zdecydowane. Koty te są kotami głośnymi, zwłaszcza, gdy domagają się pieszczot. Lubią ruch przez co muszą mieć zapewnioną swobodę ruchów.


BIAŁY
Federacje feneliogiczne uznawały niegdyś tlko białe umaszczenie tej rasy.
Opis - W ciągu wielu lat typ budowy i kształt ciała oraz profil głoqwy kotów tej rasy uległ znacznym zmianą. Głowa jest dłusza, a uszy większe.
Ciekawostka - Ankara kedi, to stara, tradycyjna nazwa różnookich białych tureckich angor.
CHARAKTER WESOŁY I PRZYJACIELSKI

Długie, smukłe łapy. 
Pióropusz z długich włosów na ogonie.

migdałowe oczy; w tym przypadku jedno niebieskie, drugie pomarańczowe.

Więcej o tych kotach na stronie: Kliknij tutaj.

JAWAJSKIE

Po uznaniu kotów balijskich za odrębną rasę w stosunkowo krótkim czasie uzyskano, w ramach programów hodowlanych z orientalnymi kotami krótkowłosymi, jednokolorowe odpowiedniki kotów balijskich. Mają one całe futro ciemniej zabarwione, bez rysunku ubarwienia. Oczy kotów jawajskich, też w kształcie migdałów, nie są jednak błyszcząco niebieskie jak u kotów balijskich, lecz czysto, błyszcząco zielone, przy czym intensywna, ciemna zieleń jest wyżej ceniona. 
Pewne zamieszanie powoduje nieład w nazewnictwie tej rasy. Jako blisko spokrewnionej z rasą balijską nadano jej początkowo nazwę od sąsiedniej wyspy Jawy. Pod koniec lat 80. większość organizacji hodowlanych nadała jej nazwę mandarynów. Większość wysokiej klasy osobników hodowlanych pochodzi ze skojarzeń czystych linii mandarynów lub z krzyżówek z odmianami orientalnych kotów krótkowłosych. 
KOT JAWAJSKI
Mandaryny - jak ich bliscy krewniacy, orientalne koty krótkowłose - są kotami długonogimi, wytwornymi w ruchu, wysmukłymi, średniej wielkości, o wydłużonym i walcowatym tułowiu. Delikatna budowa kości i silne umięśnienie sprawiają, że w ruchu są pełne gracji. Tylne kończyny są trochę dłuższe niż przednie, łapy zaś małe i owalne. Długi, cienki, biczowaty ogon wzmaga jeszcze wrażenie wdzięku i elegancji sylwetki, podobnie jak trójkątna głowa o delikatnym, prostym profilu. Duże, szeroko otwarte i wysoko osadzone uszy tworzą z policzkami linię prostą. Długi i prosty nos nie może mieć żadnego zagłębienia u nasady. Długość i rodzaje włosów są takie same jak u kotów balijskich. 
Zasadniczą trudność w hodowli tej rasy stanowi zabarwienie futra. Uzyskanie pożądanych kolorów wymaga dużej wiedzy z zakresu dziedziczenia barw i dokładnego przestudiowania ksiąg hodowlanych. Celem zawsze jest doprowadzenie do tego, aby każdy włos od korzenia do końca był jednakowo zabarwiony. Wymaganie to nie dotyczy odmian ze smugami lub cętkami. U wszystkich osobników jednobarwnych wszelkie plamy lub prążki są niepożądane. Rysunek ubarwienia futra występujący u wielu młodych kotów z wiekiem zanika.

Opisy rasy pochodzi z książki "RASY KOTÓW" wydanej przez Oficynę Wydawniczą MULTICO.

BIAŁY NIEBIESKOOKI

Opis - W hodowli kotów białych niebieskookich dosyć często występuje głuchota, która związana jest z genem warunkujących niebieski kolor oczu.

Ciekawostka - Futro powinno być jednolicie białe, bez śladów jakikolwieg przebarwień.


Część informacji z książki Psy i Koty. Gazeta Wyborcza. Niektóre zdania dopisywałam ja. W dalszych postach napiszę o krewnych kotów, i o rasie Syjamskiej. A teraz fajne strony: Rasy kotów, http://www.miauu.net/, Zdjęcia kotów, Książki o kotach.







Brak komentarzy: