piątek, 27 czerwca 2008
Wakacje!!
Żeby przyjemniej wam je spełnić napisałam rymowankę do której możecie nadać byle jaki rytm, oto ona:
Wakacje, Wakacje, Wakacje
to wszystko letni czas, więc nie siedź w domu załóż buciki i śmiej się oraz tańcz.
BO to WAKACJI
letni
czaasssssssssssss!!
Napisałam o wakacjach dlatego że przez wakacje nie będę pisać więc:
DO ZOBACZENIA PO WAKACJACH!!!!!!!
środa, 18 czerwca 2008
Konie Araby
Przepraszam że tak długo nie pisałam na blogu a to wszystko dlatego że: miałam próby przed komunią św. Potem była komunia, biały tydzień i oktawy a potem występ baletowy, więc sami widzicie że przez ten czas nie mogłam pisać o pająkach, myszach i o jakiś glizdach. A zgadnijcie o czym dzisiaj pisze dzisiaj pisze o.................CUDOWNYCH KONIACH ARABACH!!!
Koń Arabski:
Zwierzę to, nazywane dziś także arabem, zapewne wywarło największy wpływ na wszystkie istniejące obecnie rasy koni i kuców. Rasa ta owiana jest pewnym romantyzmem, pewnie dlatego, że jest wśród niej wiele niezwykle pięknych okazów o wspaniałym temperamencie i inteligencji. Wiele arabów darzy też ludzi wyraźnym uczuciem. Konie te służą ludziom tym lepiej, im bardziej ludzie cenią ich wytrzymałość, indywidualizm i werwę.
Te wiadomość napisałam samodzielnie na podstawie książki: SUSAN McBANE konie rasowe.
Rozpoczęła się na początku XVIII wieku. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku prawie nic nie pozostało ze słynnych stadnin białocerkiewskich i innych kresowych. Ceniony przez znawców dorobek polskich hodowli z lat 1778 - 1918 prawie w całości został unicestwiony. Celem Polaków w następnych latach zostało nadrobienie tych braków[potrzebne źródło].
W maju 1919 roku Zarząd Stadnin Państwowych przejął zrujnowaną doszczętnie stadninę w Janowie Podlaskim i zaczął w niej hodować konie arabskie, dzięki tej decyzji, do dnia dzisiejszego, słowa "czysta krew arabska" kojarzy nam się właśnie z tą miejscowością. Lata 1919 - 1920 upłynęły na skupowaniu przez ZSP koni (zarówno od osób prywatnych jak i stadnin państwowych). Celem nowo założonej stadniny było skupienie najlepszych reproduktorów i klaczy o polskich rodowodach, tak aby hodowla mogła stać się znana ze swoich okazów na całym świecie[potrzebne źródło].
Wojna przyniosła stadninie wielkie straty. Podczas ewakuacji stadniny większość koni padła, uciekła lub została rozkradziona. Dzięki tym okazom, które udało się odzyskać ponowiono próbę odbudowy stadniny. W roku 1945 została przeniesiona do Niemiec, dzięki czemu mogły przeżyć najcenniejsze konie. Od 1947 do 1960 roku konie z Janowskiej stadniny wykorzystano w hodowli w Albigowej, Klemensowie czy w Nowym Dworze. W roku 1961 powróciły do swojej macierzystej stadniny[potrzebne źródło].
To zato wzięłam z Wikipedii.
środa, 7 maja 2008
Pająki sieciowe
Tylko nieliczne stworzenia budują pułapki, w które chwytają zdobycz. Do najbardziej znanych należą pająki sieciowe, które konstruują sieci często widywane w domach i ogrodach. Na całym świecie występuje ponad 2500 gatunków takich pająków. Do budowy sieci wykorzystują dwa rodzaje przędzy, wydzielanej przez gruczoły w tylnej części odwłoka. Przędza wydostaje się na zewnątrz przez szczelinowate otwory drobnych brodawek przędnych, umiejscowionych na końcu odwłoka. Jeden rodzaj przędzy zastyga w twardą, niekleistą nitkę; druga, lepka przędza tworzy środkową część sieci. Kiedy sieć jest gotowa, pająk czeka w pobliżu jej środka albo ukrywa się nieopodal, połączony z siecią za pośrednictwem nitki alarmowej, Dzięki niej pająk wyczuwa każdy ruch czy drgnienie siatki. Kiedy owad przyklei się do środkowej części sieci, pająk spada na niego, kąsa i owija pasmami przędzy, by uniemożliwić mu ucieczkę.
Tekst napisałam własnoręcznie z książki ''Encyklopedia zwierząt'' wydawnictwo>DEBIT<
wtorek, 6 maja 2008
Pająki - Obrzydlistwo! Część druga.
Pająk prostobarwny: Marmurkowe ubarwienie zapewnia mu kamuflaż na pokrytej porostami korze drzew. Dodatkowo kępki drobnych włosków na nogach rozpraszają cień zwierzęcia, który mógłby zdradzić jego obecność. Kiedy pająk wyczuwa zbliżającego się wroga, rozpłaszcza się na korze drzewa i staje się jeszcze mniej widoczny.
Rodzina: sparassidae
Wymiar: 0, 9-3 cm długości.
Liczba gatunków: 1000
Kwietnik: Przemieszcza się bokiem, podobnie jak krab. Nie buduje sieci; mniejsze samce czasem nitkami spętują samicę przed kopulacją. Niektóre gatunki z tego rodzaju są ciemnobrązowe lub czarne; te, które polują na kwiatach, mają żywe ubarwienie, dopasowane do kolo0ru płatków.
Rodzina: thomisidae
Wymiar: 0, 15-0, 9 cm długości.
Liczba gatunków: 3000
Ptasznik: Ptaszniki należą do największych pająków, rozpiętość ich nóg sięga 20 cm. Większość spędza dzień w ukryciu, a nocą poluje na owady i inne drobne stworzenia, które zabijają trującym ukąszeniem. Niegroźne dla ludzi, zyskują popularność w domowej hodowli. Tubylcy chwytają ich tak wiele na eksport, że wkrótce w naturze mogą stać się bardzo rzadkie.
Rodzina: theraphosidae
Wymiar: do 9 cm długości.
Liczba gatunków: 300
Tekst napisałam własnoręcznie z książki ''Encyklopedia zwierząt'' wydawnictwo>DEBIT<
sobota, 3 maja 2008
Pająki -Obrzydlistwo!
Pierwszy pająk to ''Czarna wdowa''. Samica czarnej wdowy ma na tylnych nogach grzebieniowate szczecinki, które wykorzystuje do zarzucania pasm nici na ofiarę. Jej ukąszenie może być śmiertelne, a kropla jadu ma silniejsze działanie niż ta sama ilość jadu grzechotnika. Samiec nie jest groźny.
rodzina: theridiidae
wymiar: do 1,2 cm długości.
liczba gatunków: 2500
Drugi pająk to: ''Pająk rysi''. Ten szybki, aktywny myśliwy nie buduje sieci, ale ściga potencjalną zdobycz wśród roślin. Ma dobry wzrok, bardzo pomocny w wypatrywaniu zdobyczy. Zielone ubarwienie pomaga mu kamuflować się, kiedy siedzi na liściach. Samica tka z przędz kokon jajowych, a następnie przytwierdza go do roślin.
rodzina: oxyopidae.
wymiar: 0,3-1,5 cm długości.
liczba gatunków: 500
Trzeci pająk to ''Pająk wilkołak'' Ten pająk zarzuca swą sieć na ofiarę. Tworzy niewielką, ale bardzo mocną pajęczynę z wyjątkowo kleistych nitek, otoczonych ramą z suchej przędzy. Kiedy pułapka jest gotowa, pająk zwisa z gałązki na jedwabnych pasmach, trzymając sieć w czterech przednich nogach. Kiedy nadlatuje owad łowca rozciąga sieć szeroko, tak że ofiara sama do niej wpada. Pająk szybko obwiązuje zdobycz siecią, odciąga ją na bok i zjada.
Większość pająków jest nie szkodliwa. Tylko nieliczne mają jad, który może zagrozić człowiekowi. Pająki są pożyteczne, ponieważ kontrolują liczebność owadów-wszystkie są drapieżnikami, a ich ofiarą padają głównie drobne owady. Tylko niektóre rekordowo duże gatunki, np. ptasznik potrafią upolować większe zwierzęta, jak niewielkie ptaki czy ssaki. Każdy pająk ma na końcu odwłoka specjalne, wytwarzające nić gruczoły, ale nie każdy buduje sieci. Jedwabna nitka niektórym gatunkom służy do wyściełania podziemnych norek, innym do konstruowania pułapek i chwytania zdobyczy. Młode pająki rozpościerają długie pasma nici niczym paralotnie, na których przemieszczają się w poszukiwaniu nowego terytorium.
Nie wiem dlaczego chłopcy lubią pająki jaszczurki i tak dalej, ale to tak samo dlaczego my lubimy koniki, lalki i księżniczki? Moja mama i brat dopytywali się czemu piszę o PAJĄKACH odpowiedź u góry:)
Tekst napisałam własnoręcznie na podstawie książki ''Encyklopedia zwierząt'' wydawnictwo DEBIT.
niedziela, 27 kwietnia 2008
Jestem Koziorożcem!
Wszyscy mówią że Koziorożce są uparte. To nie prawda!! No może trochę. Ale tak naprawdę Koziorożce są pełne życia i energii. Tak jak ja.
Ja z mamą tatą i bratem byliśmy w Sportowej dolince-Suche góry. Były tam piękne widoki, dużo krętych i wąskich ścieżek. Poszliśmy pod jaskinie o nazwie Sztolnia by pozbierać trochę rudy(są to kamienie które jak się wyczyści zamieniają swój kolor na srebrny są bardzo ciężkie) niestety było ich mało(najwięcej jest ich wczesną wiosną wtedy odpadają od skał). Można tam pojeździć na nartach i snow-board jest restauracja w której można mieć: ślub, komunie św i inne uroczystości. Te góry są tylko dla prawdziwych Koziorożców!
piątek, 25 kwietnia 2008
Pierwsi w Polsce! - Gwiezdna Talia
Jako pierwsi w Polsce ja mój brat i tata zagraliśmy w gwiezdne karty. Pierwsze mój tata je wydrukował 13 kartek a na niej 4 karty do grania razem 50 kart wczoraj je wycinaliśmy a dzisiaj graliśmy można nimi grać w: pokera, wojnę, domino albo wymyślić własne reguły, my graliśmy w domino zasady wymyślaliśmy sami. Oczywiście jest instrukcja ale po angielsku. Bardzo przyjemnie się grało, polecam serdecznie jeszcze jedno jak chcecie w to grać to zapoznajcie się trochę z gwiazdozbiorami.
Na zdjęciu ja z moim bratem gramy w gwiezdne domino.
P.S Przepraszam że zrobiłam trochę długą przerwę w blogowaniu ale musiałam odpocząć od komputera i napisać książkę: Karolcia na wyspach Bergamuta obiecuję że jak ją skończę to odrazu opublikuję.
Więcej o gwiezdnej tali na tej stronie: http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=11430.msg158543#msg158543
A karty można ściągnąć z tej strony http://www.mediafire.com/?03hv2ooyy5w
wtorek, 25 marca 2008
Koń w galopie
Ruch zapewnia koniowi sprawność i zdrowie psychiczne, a także zadowolenie. Większość koni bardzo lubi biegać.
GALOP to chód trzy taktowy z momentami zawieszenia, który następuje na zakończenie każdego pełnego cyklu. Koń zdaje się akcentować krok jedną z przednich nóg. Przykładowa kolejność jest następująca: prawa tylna, lewa tylna, i prawa przednia razem, lewa przednia akcentująca, zawieszenie.
Rysunki namalowałam samodzielnie a tekst z książki konie rasowe ilustrowana encyklopedia autor SUSAN McBANE.
piątek, 21 marca 2008
Galeria koni.
środa, 19 marca 2008
Mustang
To filmik o mustangach i informacje. Mustangi to zdziczałe konie kontynentu amerykańskiego. Nazwa pochodzi od hiszpańskiego słowa mastengo czy mesteno, oznaczającego ''obcego'' lub ''przybysza''. Kiedyś w Ameryce żyły konie, ale te pierwsze zostały wytępione. Ponownie pojawiły się dopiero wraz z konkwistadorami. W ciągu kilku pokoleń konie rozmnożyły się tak, że na preriach biegały wielkie stada niedużych, żwawych i wytrzymałych koni(pochodzenia arabsko-berberyjskiego). Indianie chwytali mustangi i ujeżdżali je. I w ten sposób każde niemal plemię miało swoją ''rasę'', np. chickasaw idian pon, appaloosa czy cayues indian pony. Amerykańskie mustangi, przede wszystkim ich najdzikszy typ bronco, były też tradycyjne wykorzystywane w rodeo. Konie te są wytrzymałe i odporne, pewnie dlatego, że ich potomkowie przez wieki rozmnażali się selekcji naturalnej. Cechy te rozwinęły się kosztem szlachetności, jaką konie powinny odziedziczyć po swych arystokratycznych przodkach: koniach andaluzyjskich, berberyjskich i arabach.
Tekst napisałam własnoręcznie na podstawie książki: Konie rasowe ilustrowana encyklopedia autor SUSAN McBANE.
poniedziałek, 17 marca 2008
W ptaszynie
W ptaszynie dużo krzyku od rana do nocy a to dlatego że: Sroka zabrała jaskółce lusterko, kura zamiast kurczątka urodziła bociana! Kogutom się nie chce piać a kaczki narzekają że nie chcą być żółte wymieniać wam mogę więcej ale lepiej radze nie słuchać tylko samemu zobaczyć.
To napisałam samodzielnie i namalowałam.
Lato
Lato piękne i srebrzyste w lecie dużo radości. Kwiatki żółte, białe i różowe dla tej pani dywan rozłożyły, skowronek piosenkę zaśpiewał wszystkie ptaki dla tej pani zrobiły bukiecik wszystkie zwierzęta coś dla niej robią i cieszą się że już lato!
Lato piękne, ciepłe w lecie dużo jest radości. Ciepły powiew wiatr powiał na dolinkę chciał powiedzieć nam że ta dolinka to piękny kwiat.
Ciężko było nam pożegnać wiosnę ale teraz jest już lato a z nim łąki kolorowe i wakacje odjazdowe koleżanki i koledzy, czas spotkania i zabawy. Więc cieszymy się że jest lato!
Ten wiersz jest do kolekcji czterech pór roku(rysunek i wiersze napisałam samodzielnie.)
piątek, 14 marca 2008
Wiosna
Wiersz o Jesieńi
Wiersze
Ten wiersz napisałam samodzielnie. Było to rok temu moi rodzice pojechali na wieczór poezji więc przyjechała babcia i powiedziała żebyśmy zabawili się w wieczór poezji więc zabrałam się za pisanie wierszy oto jeszcze kilka z nich.
Rodzina moja rodzina w maleńkiej chatce siedzimy razem przy stoliku jedząc wieczerze.
Zagłada czerwona zagłada czyha gdzieś w kątku nie wiemy kiedy nadejdzie czeka i czeka ta zagłada ta okropna nie szczęśliwa zagłada.
czwartek, 13 marca 2008
Jak postępować z koniem
Koń musi się ruszać !
Naturalnym sposobem życia tych zwierząt jest ciągłe chodzenie i pasienie się. Koń pod opieką człowieka powinien mieć dużo ruchu. Także stojącym w stajniach zwierzętom trzeba zapewnić przynajmniej 2 godziny ruchu dziennie (to absolutnie minimum, by koń był zdrowy), przede wszystkim możliwość chodzenia po pastwisku, ale także kłusowanie czy nawet galopowania.
Jak karmić konia, by był sprawny
Sprawność zapewnia koniowi odpowiednie żywienie oraz starannie dobrany i dawkowany trening. Dawniej ograniczano mu pasze objętościową (siano) na rzecz zwiększania ilości ziarna, które jest bardziej energetycznym pożywieniem. Dziś taki sposób żywienia uważa się za niewłaściwy. Zwierzęta te potrzebują bowiem paszy objętościowej. Obecnie specjaliści uznają, że nawet koń, od którego wymaga się dużo wysiłku, powinien co najmniej 50% swego dziennego zapotrzebowania na pokarm zaspokajać sianem.
Obrazek wzięłam z tej strony http://horsemarket.pl/
Tekst napisałam własnoręcznie na podstawie książki Susana Mcbane ilustrowana encyklopedia po wszystkich rasach koni.
Akcja na rzecz koni idącym na rzeź
Na tej stronie jest dużo wierszy jeden bardzo mi się spodobał i wzruszył. Oto on:
Mój wiatronogi Boże koni
Czy ty naprawdę widzisz wszystko?
Strach, ból i głód, i krew, i śmierć?
Nie ma nikogo z mojej stajni i nie znam drogi na pastwisko
Bardzo się boję, Panie mój
Tutaj tak ciasno jest i ciemno
I taki bardzo jestem sam,
Choć tyle koni jedzie ze mną
Boże, z ogonem bujnym i grzywą gęstą
Ja przecież jestem
Przecież byłem
Na Twoje podobieństwo
Nikt by w to teraz nie uwierzył
Nic z tego nie zostało
Czterokopytny Boże, spraw
By umieranie nie bolało
Jeszcze o jedno Cię poproszę
Nim wszystko będzie końcem
Niechaj na przekór wyśnię sen
Że galopuję w słońce
I pędzę wprost w promieni blask
Pękają chmury w niebie
A ja nie czuję więcej nic
I mknę i gnam do Ciebie
Oto ta strona http://fundacja-mordor.blog.onet.pl/1,AR3_2007-03_2007-03-01_2007-03-31,index.ht
Wiersz też z tej strony.
wtorek, 11 marca 2008
Fundacja Pegasus
TE KONIE SĄ SZCZĘŚLIWE !!
Więcej informacji na stronie http://onet.pl/adka87.blog.
Inne strony poświęcone temu tematowi znajdziecie na Guglu pod hasłem: Fundacja Pegasus
poniedziałek, 10 marca 2008
Książka
Ta książka opowiada o Klarze (królewnie) żyje ona w naszych czasach ma wielkie marzenie: zostać baletnicą, niestety jej mama się nie zgadza . Klara wybiera się do królewskiego parku, spotyka czarnego łabędzia, który mówi jej że jej marzenie się spełni ? Przeczytajcie koniecznie.
Autorka: Laura Łącz . Coś o niej: Laura Łącz jest aktorką Teatru Polskiego w Warszawie, reżyserem w Teatrze KARTA w Karczewie oraz pisarką. Od lat prowadzi cykl autorskich spektakli dla dzieci i młodzieży pod tytułem Pokochaj teatr
Barbie Dziadek do orzechów .
Wszystko zaczyna się w wigilijny wieczór, gdy Klara pod choinkę od swego ojca chrzestnego otrzymuje dziadka do orzechów. Dziewczynka o północy raz jeszcze pragnie zobaczyć swój prezent i ..nagle z kątów wybiegają myszy chcąc jej odebrać prezent. Ale oto za sprawą czarów choinka rośnie, Klara staje się dorosłą kobietą a niepozorny dziadek do orzechów zmienia się w księcia, jej obrońcę. W baśniowej przestrzeni spotykają różne postacie. A to hiszpańska piękność z torreadorem, tajemniczą karawanę, zabawnych Chińczyków. Na scenie do muzyki Piotra Czajkowskiego, jednego z największych kompozytorów
w dziejach, tancerze wirują w jej rytm. W pełni niezwykłej zabawy ojciec chrzestny przeprowadza Klarę na powrót do jej domu. Czar prysnął, gdzie była, czy to naprawdę się zdarzyło, czy był to tylko sen? Pod choinką nadal czeka na Klarę dziadek do orzechów.
Grafika wzięta z strony: http://barbie.w.dziadku.do.orzechow.filmweb.pl/
Koń Andaluzyjski
Koń andaluzyjski - jedna z ras koni gorącokrwistych.Koń andaluzyjski pochocdzi z półwyspu Iberyjskiego. Jest to koń średniej wielkości z wysoko osadzoną szyją, o prostym profilu głowy i często pofalowanej grzywie i włosach ogona. Najczęściej występuje maść siwa, ale także gniada, kara i izabelowata. Wysokość 150-160 cm. Koń ten jest łagodny i inteligentny o wyrównanym temperamencie, bardzo mocno przywiązujący się do człowieka, doskonały do jazdy w siodle.
Oficjalna nazwa andaluzjanów brzmi Pura Raza Española co oznacza "czysta rasa hiszpańska". Obecnie hodowane głównie w regionie Jerez de la Frontera, gdzie od roku 1973 znajduje się siedziba Królewsko-Andaluzyjskiej Szkoły Jazdy. Szkolenia skierowane są przede wszystkim na klasyczne ujeżdżenie, do którego konie te są szczególnie przydatne. Dzięki ich imponującemu wyglądowi i dumnej postawie są wykorzystywane od wieków na corridach i podczas parad hiszpańskich świąt narodowych.Są silne.
Warto wiedzieć: Oficjalna nazwa koni andaluzyjskich brzmi: Pura Raza Espanola, czyli "czysta rasa hiszpańska". W XVI - XVIII wieku konie tej rasy nazywano dzianetami. Rozpowszechniły się w całej Europie. Bez koni andaluzyjskich nie można sobie wyobrazić parad podczas hiszpańskich świąt narodowych.
Tekst został wzięty z Wikipedi.
Moja pasia KONIE
Od urodzenia kochałam konie jeździłam na lonży . Bardzo mnie interesują mają różne chody: najpowolniejszy stęp, kłus, galop i cwał.
Konie w dzisiejszy czasach
Wraz z postępem prac koni niemal wszędzie została zastąpiona maszynami. Konie nie ciągną już też wozów dostawczych. Tylko niektóre browary korzystają jeszcze z wozów zaprzęgniętych w ciężkie konie pociągowe, głównie traktując jako chwyt reklamowy . Z rzadka tylko w tradycyjnych niewielkich gospodarstwach rolnych konie wykonują prace polowe, wykorzystuje się je też do prac w miejskich parkach. W wielu krajach konie służą policji.
Grafikę wzięłam z strony: http://koniebyjustyna.w.interia.pl/chody.htm