środa, 25 marca 2009

Ara żółtoskrzydła

Papugi to ptaki niezwykle barwne i hałaśliwe. Mają bardzo dobry słuch, dzięki czemu dużo rzeczy bardzo szybko zapamiętują. Papugi to mało wymagające zwierzęta, żyją nawet 80 lat. To napisałam sama.


Ara żółtoskrzydła yo kolejny ptak którego opisuje. W Ameryce Południowej i Środkowej żyją duże jaskrawe papugi ary. Ara żółtoskrzydła jest rozprzestrzeniona w lasach od Meksyku do Brazylii. Indianie używali jej barwnych piór do ozdabiania swoich głów. Teks napisałam własnoręcznie na podstawie książki " Wielki Atlas Ptaków".

Opis: Cechy charakterystyczne tej ary to: piękne czerwone upierzenie ciała, potężny dziób i nieopierzone policzki, bez rysunku z piórek (w przeciwieństwie do ary zielonoskrzydłej). Skrzydła od góry czerwone, następnie żółty pas - nadający nazwę tej arze, dół skrzydeł ciemnoniebieski. Sterówki czerwone, przechodzące w niebieski. Rozróżnia się dwa podgatunki tych ar: ara żółtoskrzydła ssp. macao i ara żółtoskrzydła ssp. cyanopterus. Takst z strony " Towarzystwo Miłośników papug".
Oto fotki:


Tu mieszka Ara

Nazwa polska: Ara żółtoskrzydła
Nazwa łacińska: Ara macao
Systematyka: Rodzina: papugi (Psittacidae)
Występowanie: Północna część Ameryki Południowej (południowo-wschodnia część Peru, Brazylia - prowincje Santa Cruz, Mato Grosso) i Ameryka Środkowa. Lasy tropikalne do wysokości 900 m n.p.m.
Długość ciała 80-90 cm, z czego ok. 1/3 - 1/2 przypada na ogon. Waga ok. 1 kg. Upierzenie pstre z przewagą koloru szkarłatnego. Na skrzydłach żółte pole. Dziób biało - czarny. Oczy jasnożółte. Okolice oczu i policzki pozbawione piór. Nogi ciemne.

Dymorfizm płciowy (czyli różnice pomiędzy samcem a samicą) niewielki: samiec może mieć dłuższy ogon i nieco większy dziób. Ary dobierają się w pary na całe życie. Gniazda zakładane są w dziuplach. Białe jaja, w ilości 2-4 sztuk są wysiadywane głównie przez samicę, trwa to 24-25 dni. Pisklęta są karmione przetrawioną treścią żołądka. Młode zostają przy rodzicach przez rok lub dwa lata. Przez ten czas nowe lęgi nie mają miejsca.

Pożywienie: różne owoce i orzechy. Ary posiadają mocny dziób, którym mogą rozbijać twarde skorupy orzechów, z którymi nie poradzą sobie inne ptaki. Czasem uzupełnia dietę o nektar i kwiaty. Znane są z tego, że zjadają niedojrzałe owoce (by uprzedzić innych amatorów tego pożywienia) i połykają glinę, by zneutralizować zawarte w takich owocach substancje chemiczne. Ary żerują w koronach drzew.

Naturalni wrogowie tych papug to węże, małpy (które stanowią zagrożenie głównie dla piskląt) oraz ptaki drapieżne i wielkie koty jak np. jaguar.

Brak komentarzy: